Wabi-sabi filozofija koja slavi nesavršenosti. U Zapadnom svijetu ljepota u najširem smislu značenja te riječi nalazi se u savršenom, sjajnom, veličanstvom i prostranom. Istočnjačko, točnije japansko, viđenje istog nosi skrivenu, poniznu i tihu ljepotu prihvaćanja nesavršenog koju opisuje wabi-sabi.
U tradicionalnoj japanskoj estetici, wabi-sabi je pogled na svijet usredotočen na prihvaćanje prolaznosti i nesavršenosti. Estetika se ponekad opisuje kao uvažavanje ljepote koja je po svojoj prirodi nesavršena, nestalna i nepotpuna. Prevladava u svim oblicima japanske umjetnosti.
Ova nas japanska filozofija potiče da se usredotočimo na blagoslove koji sjaje u našim svakodnevnim životima i slavimo stvari kakve jesu, umjesto da žudimo onakvima kakve bi trebale biti. Wabi-Sabi je način života koji cijeni i prihvaća složenost, dok u isto vrijeme cijeni jednostavnost.
Wabi-sabi se odnosi na arhitekturu, uređenje doma, dostojanstveno starenje, drukčiji pogled na uspjeh i neuspjeh od zapadnjačkog i sve ostale segmente života koje pomažu da sve pojednostavnimo i usredotočimo se na ono što je uistinu važno. Stajanje u redovima, kašnjenje vlaka ili promjena plana nije razlog za živciranje nego trenutak u kojem možemo zastati i isključiti mozak od suvišnog analiziranja.
10 primjera wabi-sabija:
- Utsukushii, japanska riječ za lijepo, originalno dolazi od izraza za „voljeno“. Zbog toga Japanci vole ostaviti u stanu namještaj koji im puno znači, pa makar i oštećen. Slomljena ručka na ladici prema wabi-sabiju ne znači da moramo odbaciti cijeli stol ili komodu.
- Auto koji je nakupio kilometara Japanci neće tek tako zamijeniti za moderniji nego će ga redovito voziti na popravke.
- Prema načelima wabi-sabija bolje je imati starinske slike na zidovima nego skupi digitalni okvir. Wabi sabi u vašem se domu nalazi u svakoj pukotini rustikalnog namještaja, u koricama starih knjiga, u ukrasima koji osim šarma nose i priču, u svemu što je jedinstveno i vaše.
- Prema wabi-sabiju ljepše je otići na ručak u gostionicu nego moderni restoran bez duše, kao i tijekom izlaska slušati drugu osobu pažljivo nego držati monologe. Također, wabi-sabi principi nalažu hranu koja je jednostavna, prirodna i vođena intuicijom. Priprema hrane trebala bi biti kreativan i ugodan proces, a ne izazov pred kojim ćete pasti. Improvizirajte u kuhinji, poigrajte se sastojcima, istražujte okuse, osvijestiti mirise koji se šire i na kraju uživajte u svakom zalogaju hrane koju ste pripremili.
- Umjesto bildanja mišića i plastičnih operacija više se isplati raditi na sebi i ne oslanjati se toliko na fizički izgled.
- Oni koji putuju prema načelima wabi-sabija ne nose na putovanje nepotrebne stvari i kofere koje jedva mogu podići. Umjesto magnetića i razglednica kupuju predmete koji imaju tradicijsku vrijednost, ili ponesu kući kakvu uspomenu poput kamenčića s plaže.
- Branje divljeg cvijeća umjesto kupovnih buketa osviještenim Japancima ima veću vrijednost.
- Vrijeme provedeno u snimanju selfieja također nije u skladu s japanskom filozofijom. Uživanje u trenutku, kušanje hrane umjesto fotografiranja i upijanja novih situacija svim osjetilima bolja je alternativa.
- Skupi hotel će zamijeniti traženje smještaja kod domaćina, po mogućnosti u četvrti koja nije u turističkom dijelu grada.
- U wabi-sabi filozofiji odnos sa svakom osobom treba uključivati prihvaćanje drugog kao osobe koja nije, niti će ikad biti, savršena, ali istovremeno kao nekoga tko nikad neće biti u potpunosti izgrađen, već će uvijek učiti i napredovati. Kako bi postigli takav pristup i odnos moramo naučiti cijeniti nesavršenosti na sebi i drugima te se umjesto traženja mana i perfekcionističkih očekivanja usmjeriti na uživanje u društvu osobe ispred nas.
Kako živjeti Wabi-sabi?
Kako bi wabi-sabi unijeli u svoj život nisu vam potrebni novci ili posebne vještine, već samo um dovoljno tih da može vidjeti i cijeniti prigušenu ljepotu, dovoljno hrabrosti da vas ne zastraši ogoljenost stvarnosti bez dekoracija koje je uljepšavaju i spremnost da prihvatite stvari kakve jesu. Wabi sabi je odličan koncept koji se može prilagoditi i usvojiti unutar svakog načina života, a koliko lako ćemo shvatiti njegovo značenje ovisi samo o našoj sposobnosti da usporimo i ravnotežu s rađenja pomaknemo na bivanje, s težnje savršenom na želju za cijenjenjem izvornog i prirodnog.